• Simona Halep s-a calificat in sferturi la Wimbledon. Cu cine urmeaza sa joace in urmatorul meci

Simona Halep s-a calificat in sferturi la Wimbledon dupa o partida plina de dramatism in optimi.

Jucatoarea de tenis din Romania a jucat in optimi impotriva americancei Madison Key, favorita numarul 9, iar urmatoarea adversara este Angelique Kerber, cap de serie numarul 4, cea care in aceast an s-a impus la Australian Open.

Cu toate ca a facut break si a avut posibilitatea de a castiga primul set, pana la urma acesta i-a revenit americancei la tie-break, situatia devenind una dificila pentru Simona Halep.

Nici in setul secund lucrurile nu au stat mai bine pentru romanca, dupa ce americanca a pornit cu un avantaj de 2-0. Desi parea ca nu va mai reusi sa intoarca partida in favoarea sa, Halep a revenit senzational si a castigat atat setul secund, cat si pe cel decisiv, impunandu-se cu scorul de  6-7, 6-4, 6-3.

In sferturile de finala, Simona Halep va intalni o adversara dificila, pe nemtoaica Angelique Kerber, nimeni alta decat ocupanta locului 4 in clasamentul WTA.