Fermoarele sunt o inventie fantastica. Iar asta le face sa fie peste tot. Aproape toate piesele vestimentare au fermoar, datorita utilitatii lui si usurintei in utilizare. Insa tuturor ni s-a intamplat ca acestea sa se blocheze.
Fie ca esti pe punctul de a pleca la o petrecere in rochia ta superba sau ca deja ai intarziat la birou iar fermoarul pantalonilor pe care i-ai ales pur si simplu nu vrea sa mai functioneze, momentele in care se intampla asta dau batai mari de cap.
Exista o metoda extrem de simpla de a debloca fermoarul care pare sa se fi stricat. Iar asta fara sa renunti la hainele preferate.
Tot ce trebuie sa faci este sa pui la loc partea culisanta a fermoarului, pe cele doua parti. Trage fermoarul pana in partea de jos, scoate-l de pe dintii uneia dintre parti si apoi taie unul dintre dinti cu o foarfeca. Ai grija sa nu tai un dinte de pe partea pe care sta mecanismul culisant.
Cei de la Littlethings.com ne arata cat de usor poti face asta, folosindu-te doar de o foarfeca:
Gallery