ß
După ce președintele Klaus Iohannis a anunțat că își va depune demisia pe 12 februarie, s-a aflat de către cine va fi asigurat interimatul.
După ce Parlamentul a votat începerea procedurii de suspendare din funcţie, Preşedintele Klaus Iohannis a declarat că își dă demisia pe 12 februarie, „pentru a scuti România și pe cetățenii români de această criză”.
Potrivit articolului 98 din ConstituțiaRomâniei, interimatul este asigurat, în ordine, de președintele Senatului, urmat de președintele Camerei Deputaților.
Ilie Bolojan, care ocupă funcția de președinte al Senatului, va îndeplini în continuare atribuțiile de președinte interimar al României.
Pe durata interimatului, Ilie Bolojan preia responsabilitățile constituționale ale șefului statului până la desemnarea unui nou președinte. Va reprezenta României la nivel național și internațional, va putea promulga legil solicita reexaminări ale acestora, va putea sesiza CCR în privința constituționalității legilor, va putea numi și revoca miniștri la propunerea prim-ministrului. De asemenea are dreptul de a exercita funcția de comandant suprem al forțelor armate
Există însă câteva prerogative pe care președintele interimar nu le are. Nu are dreptul de a dizolva Parlamentul, de a iniția un referendum și nici de a numi un alt prim-ministru. Alegerile prezidențiale în România urmează să aibă loc pe 4 și 18 mai. Termenul limită pentru depunerea candidaturilor este de 15 martie.
S-a născut pe 17 martie 1969, în localitatea Birtin, comuna Vadu Crișului, județul Bihor.
Ilie Bolojan a studiat la Liceul „Emanuil Gojdu" din Oradea (1983-1987). Și-a continuat studiile superioare la Timișoara: mecanică la Institutul Politehnic „Traian Vuia" (1988-1993) și matematică la Universitatea din Timișoara (1990-1993). S-a specializat în administrație publică la ENA (École Nationale d'Administration) în Franța (2005) și a urmat programe de perfecționare la Institutul Național de Administrație din București (2005-2006), cu accent pe procesul de descentralizare administrativă și formarea funcțiilor prefectorale.
Perioada 2008-2020 l-a consacrat ca primar al municipiului Oradea, unde a exercitat trei mandate consecutive, urmate de conducerea Consiliului Județean Bihor din 2020.
În 2013 a divorțat de Florentina Bolojan, pe care a cunoscut-o în perioada studenției. Din căsătoria lor au rezultat două fiice.
Gallery
Citește și:
Vezi și: