• PRO TV
  • David Popovici este în finala olimpică la 100 metri liber, proba regină a înotului! Ora la care românul intră în bazin pentru o nouă medalie la Jocurile de la Paris

David Popovici ne demonstrează că nimic nu este imposibil! Înotătorul român e la un pas de o nouă medalie la Jocurile Olimpice de la Paris după ce s-a calificat în finala probei de 100 m liber.

Gallery

​Luni, 20 iulie, tânărul de 19 ani a cucerit primul titlu olimpic din carieră după ce s-a impus în finala probei de 200 m liber. Doar două sutimi l-au despărțit pe român (1:44:72) de ocupantul locului al doilea, britanicul Matthew Richardson (1:44:74).

La o zi distanță, românul a reușit o nouă performanță și s-a calificat în finala olimpică la 100 metri liber, proba regină a înotului.

​Aseară, românul a concurat în semifinalele probei de 100 m liber și a terminat cursa pe locul 2, cu timpul de 47:66, care i-a asigurat un loc în finala de azi, 31 iulie. Seria a fost câştigată de chinezul Zhanle Pan, cu timpul 47.21. Sportivul din China deține atât recordul mondial, cât și pe cel olimpic.

Finala probei de 100 m liber are loc în această seară, de la ora 23:39.