• Sevilla a cucerit aseara al patrulea trofeu european. Finala Europa League transmisa de PROTV, in topul preferintelor

Finala Europa League transmisa de PRO TV a strans in fata televizoarelor peste 1 milion de telespectatori in intervalul de difuzare 21:46 - 23:38. Minutul de aur de la 21:50 a inregistrat peste 1.4 milioane de microbisti. Finala de legenda, cu goluri spectaculoase si tribune zgomotoase, i-a adus echipei spaniole al patrulea trofeu european.

Pe segmentul publicului comercial, cu varsta cuprinsa intre 18 si 49 de ani, PRO TV a fost lider de audienta cu 6.5 puncte de rating si o cota de piata de 17.6%, urmatorul post clasat inregistrand 5.9 puncte de rating si 16.1% cota de piata.

Pe intreg publicul din mediul urban, PRO TV a obtinut pe perioada difuzarii partidei de fotbal o audienta medie de 5.6 puncte de rating si 13.1% share, urmatorul post clasat inregistrand 4.6 puncte de rating si 10.8% cota de piata.

Si la nivelul publicului national, meciul dintre Dnepr si Sevilla si-a mentinut pozitia de lider cu 5.6 puncte de rating si o cota de piata de 13.4%. Televiziunea de pe locul 2 a inregistrat 4.9 puncte de rating si 11.7% cota de piata.

Polonia a fost aseara sub asediu! Potrivit presei spaniole, peste 8000 de fani ai Sevillei si 10.000 de fani ai lui Dnepr au luat cu asalt Varsovia pentru o finala senzationala. Sevilla a pornit meciul extrem de motivata de dorinta de a pastra trofeul cucerit anul trecut. Totusi, scorul a fost deschis de Dnepr in minutul 7 prin Kalinic.

Urmatoarele minute ale partidei au fost dominate de ocaziile Sevillei din minutele 24 si 27. Frumosii Nebuni ai Europei au fost egalati in minutul 28 de spanioli, printr-o faza din 12 metri concretizata cu un gol al lui Krychowiak. Spaniolii au continuat asaltul asupra ucrainienilor si in minutul 31 Bacca a marcat al treilea gol al partidei dupa un dribling al portarului advers.

Dnepr nu a lasat garda jos si a continuat sa lupte pentru cucerirea trofeului. In minutul 37, Konoplyanka a sutat fabulos de la 20 de metri direct la vinclu, mingea fiind scoasa de sub bara de Rico. Al doilea gol al ucrainienilor nu s-a lasat asteptat mult: in minutul 44, Rotan a inscris din faza fixa de la 20 de metri. Executia spectaculoasa a readus speranta in randul Frumosilor Nebuni ai Europei.

Reveniti de la vestiare cu gandul de a castiga batalia, Sevilla a inchis tabela de marcaj in minutul 73 printr-un gol marcat de Bacca. La cateva minute distanta, tot stadionul a amutit! Europa intreaga s-a cutremurat in momentul in care Matheus s-a prabusit brusc pe teren, totul dupa o ciocnire violenta cu Benoit Tremoulinas intr-un duel pentru minge. Medicii au intervenit de urgenta, fotbalistul echipei ucrainiene parasind terenul pe targa.

Finala dintre DNEPR si SEVILLA a unit toata Europa! Pentru 90 de minute, intregul continent a fost cu ochii pe partida de fotbal!

JOS ARMELE, SUS STEAGURILE! BUCURATI-VA DE FOTBAL!