• PRO TV, lider de audienta – meciul din Cupa Romaniei urmarit cu sufletul la gura de 2 milioane de romani!

Meciul Petrolul – Steaua (incheiat cu scorul de 1-1) a reprezentat o lupta pe viata si pe moarte pentru calificarea in finala Cupei Romaniei. Echipa care se va lupta in finala se va decide peste patru saptamani, in direct la PRO TV! Partida de aseara a fost urmarita in minutul de aur inregistrat la 21:49 de peste 2.400.000 de telespectatori.

PRO TV a inregistrat 12.7 puncte de rating si 28% cota de piata in intervalul de difuzare 21:33-23:25, pe publicul comercial cu varste cuprinse intre 18 si 49 de ani. Urmatorul post clasat a obtinut 6.9 puncte de rating si 15.2% share pe aceasta categorie.

La nivelul publicului din mediul urban, PRO TV a condus meciul audientelor cu 12 puncte de rating si 24% share. Postul clasat pe locul doi a inregistrat o audienta medie de 6 puncte de rating si 12.1% share.

La nivel national, partida de fotbal a fost si de aceasta data pe primul loc cu o audienta medie de 11.2  puncte de rating si 23.6% share, in timp ce locul secund a obtinut 6 puncte de rating si 12.5% share.

Steaua a fost la un pas sa piarda partida de pe stadionul Ilie Oana. Cei peste 14.000 de suporteri petrolisti au dezlantuit jungla! Petrolul a condus aproape tot meciul, primul gol al partidei fiind inscris in minutul 22 de Tchite. Salvatorul ros-albastrilor a fost Chipciu care a inscris in minutul 94 cu o reluare in poarta din 6 metri.