• Milioane de romani au sustinut echipa nationala in meciul impotriva Elvetiei

Milioane de romani au sustinut echipa nationala in meciul impotriva Elvetiei

Romania a luptat aseara cu toate fortele pentru a obtine puncte in al doilea meci de la UEFA Euro 2016™! Romania si Elvetia au remizat 1-1, echipa condusa de Anghel Iordanescu obtinand primul punct la acest turneu final.

Meciul a fost lider de audienta pe toate segmentele de public, fiind urmarit de peste 3.8 milioane de telespectatori la nivel national pe intreg intervalul de difuzare, intre 19:00 – 20:50. In minutul de maxima audienta, de la 20:49, aproape 4.9 milioane de telespectatori urmareau meciul dintre Romania si Elvetia.

Pe segmentul publicului comercial, cu varsta cuprinsa intre 18 si 49 de ani, Pro TV a fost lider de audienta cu 22.7 puncte de rating si o cota de piata de 67.3%, urmatorul post clasat inregistrand 1.9 puncte de rating si 5.8% cota de piata.

Selectionerul Romaniei a pregatit o surpriza pentru meciul de aseara, iar Alex Chipciu a fost titlular in locul lui Nicusor Stanciu. Nationala Romaniei a pornit bine in intalnirea cu reprezentativa Elvetiei si a avut prima mare ocazie in minutul 3, la o incursiune a lui Torje pe partea dreapta. In minutul 17 Bogdan Stancu a transformat o lovitura de pedeapsa de la 11 metri, dupa ce Chipciu a fost tras de tricou de Lichsteiner.

Repriza a doua a venit cu golul egalizator al elvetienilor, dupa doar cateva minute de joc. In minutul 57, Mehmedi a inscris in urma unei lovituri de la coltul terenului. Defensiva noastra a respins in prima faza mingea, insa Mehmedi a urmarit, nemarcat, si a sutat puternic din 10 metri.

Cu un punct obtinut dupa primele doua partide din grupa A, pentru a se califica Romania are nevoie de o victorie in confruntarea cu Albania, transmisa de Pro TV, duminica, de la ora 22:00.

Diseara, de la 22:00, telespectatorii au pregatite cele mai bune locuri la meciul de 10 dintre Germania si Polonia!

Aplicatia Stirile Pro TV aduce cele mai noi informatii de la UEFA Euro 2016™, in timp real, direct pe telefonul mobil. Scorurile, statisticile si chiar previziunile pentru meciurile de la Campionatul European de Fotbal sunt actualizate in fiecare secunda in sectiunea EuroScor. In categoria dedicata exclusiv UEFA Euro 2016™ se gasesc cele mai noi informatii de la corespodentii Pro TV din Franta. Aplicatia este disponibila atat pentru dispozitivele cu sistem Android, cat si pentru iPhone.

Toata Romania vede Romania! Bucurati-va de fotbal!