• Lupta stransa dintre Steaua si Astra din finala Cupei Romaniei a atras audiente spectaculoase la ProTV

Peste trei milioane de romani au urmarit la ProTV meciul de istorie dintre Steaua si Astra din finala Cupei Romaniei. Dupao lupta stelara crancena, care a durat peste 120 de minute, soarta meciului s-a decis la penalty-uri, cand astrele s-au aliniat in favoarea echipei din Giurgiu, care a castigat, astfel, primul trofeu din palmaresul clubului.

ProTV a fost lider incontestabil de audienta ieri seara in toate momentele meciului, pe toate segmentele de public analizate, potrivit datelor furnizate de Kantar Media Audiences. Astfel, in intervalul orar 21:06 - 23:50, pe segmentul publicului comercial (18-49 de ani, mediu urban), ProTV a inregistrat un rating mediu de 17 puncte si o cota de piata de 40,9%, de peste trei ori mai mari decat urmatoarea clasata, Antena 1. in minutul de aur 23:49, rating-ul obtinut de ProTV s-a situat la 22,7%, iar share-ul la 59,7%, cifre de peste 13 ori mai mari decat cele inregistrate de Antena 1.

Pe segmentul publicului din mediul urban, finala Cupei Romaniei i-a adus postului ProTV un rating mediu de 16,5 puncte si o cota de piata de 34,4%, in timp ce urmatorul canal din clasament a inregistrat un rating de 4,4% si un share de 9,2%.

La nivel national, romanii au fost tinuti pana tarziu in noapte in fata televizoarelor de spectacolul oferit de ProTV in intervalul 21.06 – 23.50, care a obtinut un rating de 16,7% si un share de 35,4%, fata de 4,6%, respectiv 9,7% inregistrate de Antena 1.

Momentul loviturilor de departajare a atras cel mai mult interesul telespectatorilor. Astfel, in intervalul orar 23:39 – 23:50, pe segmentul publicului comercial, ProTV a atras un rating mediu de 20,8% si o cota de piata de 54,5%, de peste opt ori mai mari decat urmatorul canal din clasament

Desi Steaua a jucat in zece oameni peste 40 de minute din meci, dupa ce Lucian Sanmartean a primit un cartonas rosu in minutul 53, partida a fost una echilibrata, cu putine ocazii de gol de ambele parti. Egalitatea numerica a fost restabilita in minutul 97, prin eliminarea lui Denis Alibec, insa nici reprizele de prelungiri nu le-au oferit suporterilor goluri, astfel ca meciul a ajuns la lovituri de departajare. Steaua a inscris de doua ori, prin Keseru si Szukala, insa a ratat tot de doua ori, prin Varela si Pintilii, in timp ce Astra a avut un singur penalty ratat, de catre Cristescu, si a marcat prin Laban, Morais, Budescu si Yazalde, golul portughezului aducand victoria echipei din Giurgiu.

Cel mai bun jucator al meciului a fost desemnat Silviu Lung Jr., portarul Astrei, care a contribuit decisiv la reusita echipei sale, aparand penalty-ul executat de Fernando Varela.

Atmosfera de pe Arena Nationala a fost spectaculoasa, peste 40.000 de suporteri incurajand echipa antrenata de Laurentiu Reghecampf. Ros-albastrii au facut spectacol pe stadion, realizand prima lor coregrafie 3D. Finalul meciului, insa, i-au facut fericiti pe cei aproximativ 2.000 de fani ai Astrei, dar si pe jucatorii echipei conduse de Daniel Isaila, care s-au declarat nerabdatori sa intre in posesia primelor oferite de patronul Ioan Niculae.