• Calificarea Stelei difuzata de ProTV, audienta dubla fata de meciurile de la Campionatul Mondial

Meciul din mansa retur a turului doi al UEFA Champions League a pozitionat din nou ProTV in topul audientelor.

Meciul de fotbal dintre Steaua si campioana Norvegiei Stromsgodset, incheiat cu scorul de 2-0, a strans in minutul de aur (22.15) nu mai putin de 3.3 milioane de romani in fata televizoarelor.

ProTV a fost lider de audientă pe segmentul publicului urban, cu varste cuprinse intre 18 şi 49 de ani, ratingul mediu fiind de 12.8 puncte de rating in intervalul orar 20:32 – 22:24, iar cota de piaţă de 33%. Antena 1 s-a clasat pe locul doi, cu 5.7 puncte de rating şi 14.6% cotă de piaţă, iar Kanal D a avut 2.1 puncte de rating şi 5.3% share. in minutul de aur 22:14, ProTV a atins un varf de audienţă de 18.2 puncte de rating şi 43.2% cotă de piaţă.

Media meciurilor de la Campionatul Mondial din Brazilia a fost de 6.4 puncte de rating si 22.3 cotă de piată, adică jumătate din audientele inregistrate de meciul transmis aseară de ProTV. Doar 3 din cele 66 de meciuri de la Mondial au inregistrat audiente mai mari decat meciul Stelei, cel mai urmărit meci din 2014 al actualei campioane a Romaniei. in ultimii doi ani, meciurile Stelei au inregistrat audiente mult mai mari decat meciurile echipei nationale.

in urma partidei de aseară cu campioana Stromsgodset, Steaua Bucuresti s-a calificat in turul 3 din preliminariile Champions League. Campioana Romaniei este prima echipa din istoria Romaniei care va ajunge in Kazakhstan. Echipa condusă de Costel Galcă se va intalni cu Aktobe pentru play-off-ul Ligii Campionilor. De 4 ori campioana Kazakhstanului, adversara stelistilor s-a calificat in turul 3, după ce a invins campioana Georgiei, Dinamo Tbilisi, cu scorul general de 4-0.